Aasta küla

"Aasta küla" konkursiga väärtustame tegusaid külasid.

Aasta küla aunimetus omistatakse ühele külale, külade piirkonnale või alevikule, mis on saavutanud nähtavaid tulemusi ja mõju kohapealse elukeskkonna kujundamises.

Aasta küla konkursi eesmärk on avaldada avalikku tunnustust küladele tulemusliku tegutsemise eest, jagada laiemalt häid kogukonna toimise praktikaid, aidata kaasa maaelu positiivse maine kasvule ning teadvustada Eesti üldsusele maa- ja külaelu olulisust Eesti Vabariigis.

Eesti Külaliikumine Kodukant poolt väljaantava AASTA KÜLA aunimetuse, sellega kaasneva tunnistuse, mälestuseseme ja rahalise stipendiumi omistamise korraga saad tutvuda siin.

Eestimaa Aasta Küla 2023 - Kaerepere alevik Raplamaalt

Kaerepere alevik koos seda ümbritsevate küladega (Kumma, Saunaküla, Valtu-Nurme, Kaerepere, Saksa, Hertu ja Põrsaku) on ideaalne elupaik igas eas inimestele.

Õnnelik on see, kellel on olnud võimalus siin kasvada ja elada ning kes on siia oma tee leidnud või leidmas – Kaerepere kandis kanda kinnitanud elanikel on olnud oskust ja jaksu hoida järjepidevust ja traditsioone aastakümneid, olles tänulikud eelnevatele põlvedele ning andes võimalusi uutele tuljatele.

Siinstele inimestele on kasutada aegade jooksul rajatud suurepärane taristu: 155 aastat tegutsenud kool, lasteaed, raamatukogu, seltsimaja, ujula, spordisaal, kunstmuruga jalgpallistaadion, kettagolfirada, tenniseväljak, rulaväljak, mänguväljakud, kergliiklusteed, tehisjärvega maastikukaitseala.

Kaerepere alevik Raplamaalt
Viskla küla

Eestimaa Aasta Küla 2021 - Viskla küla Harjumaalt

Viskla küla on esmamainitud 1379. aastal. Viskla küla on üks Kose valla 58. külast ja on üks aktiivsemaid. Esimene külavanem valiti 2004. aastal ja MTÜ Viskla Külaarendamise Selts loodi 2005. aastal.

Viskla külas on 92 elanikku. 60-ndatel aastatel oli külas vilgas seltsielu, kuid 90-ndatel elasid külas peamiselt eakad. 2000-ndatel tuldi tagasi juurte juurde ja küla noorenes.

Vingemaid tuure hakkas külaelu võtma aastast 2004 ja üheskoos hakati korraldama ühisüritusi ja moodi läksid talgud. 2013. aastal valmis külaelanike eestvedamisel Viskla külakeskus.

2018. aastal valmis Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks kiikla, kus saab veidi üle 100 inimese korraga kiikuda. Viskla küla lööb meelsasti kaasa Kose valla ühisüritustel, teeb koostööd teiste MTÜ-dega ja panustab ka heategevusse.

Aasta Küla 2021 nominendid: 

Eestimaa Aasta Küla 2019 - Lüübnitsa küla Raplamaalt

Eesti Külade XIII Maapäeva avaõhtu tippsündmus oli Aasta Küla väljakuulutamine – tiitli sai Eestimaa veerel paiknev Lüübnitsa, kus on  parimal viisil põimunud seto-, eesti- ja venekeelne kogukond. Küla on talgute korras teinud korda mahajäetud krunte, ehitanud tsässona ja toetab igal viisil elanike ettevõtlikkust: näiteks leiab külast kodumuuseumi, müüakse sibulat ja kala, Lüübnitsa on välja töötanud oma küla kaubamärgi.

Aasta Küla 2019 nominendid: 

Foto: Taavi Nagel

Eestimaa Aasta Küla 2017 - Läsna-Loobu küla Lääne-Virumaalt

2017. aastal pälvis Eestimaa aasta küla tiitli Läsna-Loobu küla Lääne-Virumaal, küla oli toona ka ERR vahendatud rahvahääletusel rahva lemmik.​

 

Eestimaa Aasta Küla 2015 - Leedri küla Saaremaalt

2015 oli  Leedri küla jaoks uskumatu ning kordumatu aasta! 6. veebruaril valiti neid Saaremaa Aasta Külaks 2015, 12. juunil Terevisiooni poolt korraldatud hääletusel Eesti Rahva lemmikuks 2015 ning 8. augustil ka Eesti Aasta Külaks 2015.

Kogu Eesti peab elama!

Külaliikumine Kodukant

Scroll to Top