Tipp-poliitikud arutavad Pärnus koos külavanematega maaelu sõlmküsimusi

Eesti Külaliikumise Kodukant korraldatud üle-eestiline külavanemate tasuta foorum “Külavanem – maaelu kujundaja?” toob sel laupäeval, 26. jaanuaril Pärnusse debatile tipp-poliitikud, arutamaks valimiste eel maaelu sõlmküsimusi ja olulisi probleeme. Debatil osalevad majandus- ja taristuminister Kadri Simson (KE), Riigikogu liige ja endine maaeluminister Urmas Kruuse(REF), Vabaerakonna esimees Kaul Nurm (Vabaerakond), Elurikkuse Erakonna juhatuse liige Artur Talvik (ERE) , ajakirjanik ja endine Põlva maavanem Igor Taro (EESTI 200), EKRE maaelutoimkonna koordinaator Merry  Aart (EKRE), Saarde vallavolikogu esimees  Kadri-Aija Viik (SDE)​ ning Tori vallavanem Lauri Luur (Isamaa). Debatti juhib ajakirjanik Krister Paris.

Debatt algab külavanemate foorumil Pärnus Strand konverentsikeskuses  26. jaanuaril orienteeruvalt kl 15.30. Foorumi kogu kavaga saab tutvuda siin.

“Riigikogus jääb järjest vähemaks neid inimesi, kes ise maal elavad ja seeläbi ka igapäevaelu maal tunnevad,” kommenteerib Kodukandi külavanemate juhtrühma liige, Raka külavanem, endine põllumajandusminister ja nelja varasema parlamendikoosseisu liige Tiit Tammsaar, kes ise on põline maamees.  “Seega mina soovitaksin küll valimistel eelistada oma küla või kodukandi kandidaate, sest nemad lähenevad maaelu probleemidele süvitsi.”

Tammsaare sõnul  võib mööda põhimaanteed  maasturiga  maale sõitvale linnainimesele  avaneda  küll idülliline pilt maaelust, kuid kõik mured ei pruugi alati olla arusaadavad. “Ei teata, kuidas EIT ellu jääb. Ehk siis e nagu elekter, i nagu internet ja t nagu teed,” muigab ta. Pärast haldusreformi on Tammsaare sõnul maaelu suurimaks ohuks ääremaastumine.  “Seda on mitmelt poolt kuulda, et vallavõimu kaugenemine teeb muret,” vahendab Tammsaar.

Kõiki need kitsaskohad on varasemalt välja toodud ka Kodukandi küsitlustes, kinnitab Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk. “Üle-eestilisele külavanemate foorumile saavad külavanemad ja külade eestvedajad kokku tulla ja jagada nii edulugusid kui oma muredest rääkida. Koos poliitikutega on foorumil hea võimalus probleemidele lahendusi otsida,” leiab ta.