Südamekujuline matkarada ja rehvidest ronila: vaata, millised vahvad projektid EV100 taotlusvooru toel vahepeal on valminud!

Kogukondade EV100 toetab tervislikke eluviise! Nii on taotlusvooru raames ellu viidud mitu toonust tõstvat projekti.

Enim avalikku huvi võiks ehk pakkuda Matkaklubi Tõll ja Piret südamekujuline matkarada, mis on pühapäevasportlasetele paras katsumus: jalgsi võtab kogu teekonna läbimine vähemalt neli päeva, jalgrattal kaks päeva. Matkatee „Saaremaa süda“ kulgeb Loode-Saaremaal Tagamõisa ja Undva poolsaartel. Vähemalt 110 km pikkusele marsruudile jääb kaheksa võimalikku telkimiskohta ning google’i kaardil on tähistatud ka öömaja pakkujad. Kas poleks vahva see retk ühel kuldsel sügispäeval ette võtta! Matkasellidele vajalik info on üleval klubi kodulehel .

 

Juula külaselts otsustas Kogukondade EV100 projekti toel oma käte ja seltsi liikmete käsutuses oleva tehnikaga rajada laste mänguväljaku. Kaasa lõi palju peresid, nii sai näiteks kallakule rajatud vanarehvidest Ronila palju suurem kui algul plaanis oli.
„Tore oli vaadata kuidas rehvihunnik tasapisi kasvas – kahe nädalaga vajaliku suuruseni, ja enamgi,“ kirjutas projekti eestvedaja Katrin Kaalep. Mehed tegid raskema töö – pinnase koorimise, rehvide paigaldamise ja ühendamisega, liivapadjandi loomisega; naised puhastasid aluspinda ja võtsid nõlval asuvat võsarägastikku maha.
Lapsed aga tegelesid mängumaja värvimisega. Mängumaja sai toodud perekond Kaalepite juurest. Kuigi lapsed pole veel mängueast välja kasvanud, otsustati, et see maja võiks rõõmu pakkuda enamatele. „Nüüd mängitakse seal koos sõpradega ja palju enam, kui kodustes tingimustes,“ rõõmustas Katrin Kaalep.
Katkised kiiged ja vana liivakast asendati uutega, lisaks osteti tore pesakiik.
Ja muidugi ei puudu ühelt õigelt mänguväljakult karussell! „Neljakesi sai karussell vaia otsa tõstetud, ja selleks, et ülemine osa vajuks paika, riputasid mehed end sangade külge. Siis tuli avastus – mis laste karussell, see on ju ka meestele igati pinget ja lusti pakkuv! Koheselt kasvasid välja ettepanekud jaanipäeva võistlusmängudeks. Ning seejärel ka soov, et võiksime paigaldada lisaks väli-jõusaali seadmeid, et saaks ka täiskasvanud eesmärgipäraselt aega veeta,“ rõõmustas projektijuht.
Juula küla laste mänguväljak oli üle 10 aastat vana, osad atraktsioonid juba lastele ohtlikuks muutunud. Lapsi on külas aga omajagu – neist 26 nooremad kui 12 aastat.Seepärast otsustas selts juba kaks aastat tagasi võtta külaplatsi ja laste mänguväljaku uuendamine EV100 prioriteediks ning kingituseks külaseltsile.

Oktoobris avab uksed Pirgu kogukonnatare Raplamaal Juuru kandis. Ligi 5000 euro eest hangitud ja püsti pandud majakeses saab nii koosolekuid pidada kui ka juba kasutuses oleva terviseraja inventari – näiteks lumetuube ja telke – hoida.  Aiamaja aluse ettevalmistustööd, viimistlus ja haljastus oli plaanis teha talgute korras oma küla inimeste ning teiste abilistega. Ka maja korrashoiu ja sporditarvikute laenutamisega on edaspidi lubanud tegeleda vähemalt kümmekond peret.

Ka Nihatu külaselts Saaremaal on külaplatsile püstitanud laste ronila ja paigaldanud välitrenažöörid.