Suur galerii ja video: “Saarte avatud aiad 2018” lõi publikurekordi

Saaremaa Kodukant korraldas kuuendat aastat Saaremaa ja Muhu avatud aedade päeva.  “Saarte aiad 2018” raames ootas külalisi 16 aeda ja talukohvikut, mida väisas üle tuhande inimese. “Tõeline festivalitunne,” kommenteeris Eesti Külaliikumise Kodukant Saaremaa koordinaator Reet Viira.

 

Suurimat tähelepanu pälvis Jelene Sakeli ja Anti Ranna Fööniksi aed Orissaares, Ariste külas  Jaagu talus, mis on ka üleriigilise heakorrakonkursi «Eesti kaunis kodu 2018» nominent.  “Aeda olen kujundanud 7 aastat, ühest väikesest elupuuhekist sai kõik alguse. Mulle meeldis just see teadmine, et kaunistan oma kodu,” rääkis perenaine.  Jelene ise peab oma aeda vaadete aiaks ja just sel põhjusel leidub seal hulk erinevaid istumiskohti.

“Kui alustasin aia rajamisega, ostsin hulga taimi kokku. Tegelesin aia kujundamisega ja liikide üle pole arvet pidanud,” rääkis perenaine.   Kümme aastat tagasi mandrilt Saaremaale kolinud naine tunnistab, et on leidnud siin sisemise rahu. “Just hiljaaegu, kui mandrilt tagasi saarele sõitsin,  tundsin, et olen üks õnnelik inimene. Teen seda, mida ma tahan teha,” kõneles ta.Kodukant Saaremaa koordinaator Reet Viira  rõhutab koostöö olulisust. “Saarel peab hakkama saama koostöös. Peab olema tahtmine üksteisega koos ja rahulikult elada. Laine loksub, päike paistab ja meil on aega rahulikult elada,” rääkis ta.

Kuressaare lähistel Pihtla külas pakkus avatud aedade päeva mõnusat äraolemist värskete pannkookide seltsis Bullerby-hõnguline suvekohvik Nöges. Selle perenaine Katrin lööb aktiivselt kaasa ka kohalikus elus, et kohalike laste elu vahvamaks muuta – koos teiste lastevanematega moodustatud MTÜ Pihtla lapsed on aidanud luua  Pihtla kooli juurde seiklusrajad ja kiigeväljaku, samuti looduslikku avatamisrõõmu ning matkalusti  pakkuva Soobiku avastusraja.

 

Tõelist rannakülaidülli sai nautida Sõrve poolsaare hakul Toomalõuka külas Sassi talus, saatjaks rammus supp ning värskelt küpsetatatud pannileib. Lisaks võisid külalised imetleda ja soovi korral ka soetada  Muhu juurtega käistöömeistrist perenaise Anne Kana loomingut: kauneid Muhu susse, kotte, kampsuneid ja sõrmikuid. “Saarel peab ikka ettevõtlik olema, kuidas teisiti,” arvas perenaine.