Politseijuht kõneles Pärnumaa külade turvalisuse mängul külaelu turvariskidest

Laupäeval, 25. augustil Vahenurmes Pärnumaa külade võistlusmängu “Turvaline küla” avanud Pärnu politseijuht Andres Sinimeri  tegi ülevaate ka külaelu turvariskidest. Tema sõnul liiguvad külateedel tihti näiteks ohtlikud roolijoodikud, kes ei saa arugi, et on midagi valesti teinud. “Üks joobes inimene, keda püüti takistada rooli istumast, teatas teistele: “Ega ma sõitma ei lähe! Ma lähen ju koju!” vahendas politsejuht Kodukandi otseülekandes anekdootlikke vabandusi. “Teine, korduvalt karistatud kodanik, kellel tungivalt soovitasin mitte enam sõita, küsis: “Jala lähen või?!”

Sinimeri sõnul on selle aasta liiklusstatistika Pärnumaal kurb: viie aasta keskmisega võrreldes on tänavu liikluses hukkunuid neljandiku võrra rohkem. “Mullu oli meil väga hea aasta – samal ajaperioodil polnud ühtki  liiklussurma,” tõi ta välja. “Tänavuste ilusate suveilmadega on tõusnud liiklussagedus, samuti on agressiivsust ühiskonnas rohkem. Seda viimast peaks kindlasti vähendama, olema üksteisega hoolivamad,” rõhutas Sinimeri.Samuti pani politseijuht oma avakõnes inimestele südamele, et roolis loobutaks nutitelefoni näppimisest. “Ka korraks ekraanile heidetud pilk võib kaasa tuua raske õnnetuse, sest ohuolukorrale ei jõuta piisavalt kiirelt reageerida,” kõneles Sinimeri.

Hoolivust ja üksteisega suhtlemist peab Pärnu politsejuht külakogukonna turvalisuse seisukohalt äärmiselt oluliseks. “See ongi naabrivalve parimas mõttes,” rääkis ta. Ka kahtlased sõidukid, mille liikumisest maapiirkonnas aeg-ajalt sotsiaalmeedias teada antakse, jäävad nii silma ning ehk mõni kuritegu sooritamata. “Selline sõiduk tulek kindlasti fikseerida ja politseile teada anda,” soovitas ta.

Sinimeri kiitis ka “Turvalise küla” võistlusmängu. Võistlusmängu raames saavad külade võistkonnad panna proovile oma teadmised turvalisuse alal, läbides erinevaid punkte, kus teadmisteproovi viivad läbi politsei- ja piirivalveameti, Kaitseliidu, naabrivalve, Punase Risti jt esindajad. Esmakordselt  pani võistlustelgi üles ka korraldaja, maakonna külaelu vedur Pärnumaa Kodukant.  “Esikoha noppis Paikuse võistkond, teise koha sai  võistlust võõrustanud Vahenurme  ning kolmandaks jäi  Pärnjõe  küla võistkond,” vahendas Pärnumaa Kodukandi juhatuse liige Tiina Heidemann.

“Võistlusmäng “Turvaline küla”, mida Pärnumaa Kodukant koostöös partnerite ja politseiga juba kolmandat aastat korraldab, on üks väga tore asi. See paneb rääkima turvalisusest ja annab uusi teadmisi,” sõnas Pärnu politseijuht. “Lisaks viib see inimesed omavahel kokku ning just omavaheline suhtlus on turvalisuse seisukohalt väga oluline. Nii et oleme väga rõõmsad, et Pärnumaal niisugune asi toimub.”

“Turvalisus on kindlasti külaliikumise Kodukant üks olulisi märksõnu ja Pärnumaa Kodukandi algatus on näide sellest, kuidas on võimalik kogukondadel ja politseil arendada välja omavaheline usalduslik koostöö ning läbi selle tõsta kodanikuaktiivsust murekohtade lahendamiseks,” sõnas ka Eesti külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk. Tema sõnul on Kodukant siseministeeriumi partneriks ka uue siseturvalisuse arengukava koostamisel. Tema sõnul on Kodukant siseministeeriumi partneriks ka siseturvalisuse arengukava koostamisel.

Kodukandi otseülelanne on järelvaadatav siin.

Vahenurmes peetud Pärnumaa külade mängu 2018 avas Pärnu politseijuht Andres Sinimeri.