Külaliikumine soovitab avatud talude päeval kohaliku kogukonnaga tutvust teha

Eesti Külaliikumine Kodukant soovitab 22.juulil toimuval avatud talude päeval julgelt ka kohaliku kogukonnaga tutvust teha. “Eriti need inimesed, kes vaikselt hellitavad maale kolimise plaani, võiksid avatud talude päeva tuleviku teenistusse rakendada, sõita unistuste kodukoha kanti ning seal maad kuulata,” julgustab Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse esimees Krista Habakukk.

Mitmetes kohtades on vastuvõtjateks kohalikud ettevõtjad, kes on ise ka aktiivsed  külavanemad, külaseltside juhid  või muidu kogukonna eestevedajad. Samuti avatakse mõned külamajad või kogukonnakeskused ja nii saab Habakuke sõnul päris hea pildi sellest, mis ees ootamas. Kel tõsine huvi maale kolida, võiks uurida taristu kohta, samuti seda, millised on kohapeal pakuvad teenused, kuidas saavad lapsed kooli ja lasteaeda, kuidas on sealkandis töövõimalustega – kõige parema tagasiside saab ikka kohalikelt.”

Kogukonnakeskustest on 22. juulil külalisi ootamas Valma kohalik külamaja ja infopunkt​,  Lootvina ühendtalud  koondavad oma aktiivsed talud kokku külamaja juurde ning Jaago käsitöötalu ​Tartumaal kutsub enda juurde naabertalude esindused. Kohaliku kogukonnaga on seotud ka Hiiumaa muuseumile pärandatud talukompleks Kroogi talu ​Hiiumaal, samuti Luidja Tsirkusetalu Hiiumaal, Pööravere Koolimaja Pärnumaal ning Rõude muuseum  Läänemaal. Jõgevamaal koonduvad Kääpa OTT talud rahvamaja esisele platsile ning ka rahvamaja on avatud, Leedri külas Saaremaal ootab aga uudistajaid Orbu talu Kadakakoda, mis külamaja kogukonnateenusest välja kasvanud.

Tänavusel avatud talude päeval 299 talu ja põllumajandustootmist. Taludesse on võimalik kohale jõuda ka Elroni rongide ning ELMO Rent elektriautodega. Tallu sõitmisel on abiks NaviCupi mobiilirakendus ning ülevaate taludest annab veebileht www.avatudtalud.ee ja paberkaart avatud talude päeval osalevate taludega. Paberkaardid on saadaval Alexela suuremates tanklapoodides,  Rimi „Talu toidab” lettides, erinevates turismiinfopunktides ja Maaeluministeeriumi valvelauas.

Avatud talude päeva korraldavad Maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute Keskus, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda ning Eestimaa Talupidajate Keskliit. Korraldamisse on kaasatud ka kohalikud Leader-tegevusgrupid ja Eesti Külaliikumine Kodukant.

 

Avatud talude päeval 2017 pakkus Kääpa rahvamaja juures sõit hobuvanktiga pisiperele palju rõõmu