Ühiskingitus “EV100 igas külas”


EV 100 IGAS KÜLAS – SÜNNIPÄEVAKINGITUS MEILE JA MEIE RIIGILE

Eesti Vabariik saab 100. Seda riiki ei loodud ühe päevaga: selle sünd sai sisuliselt alguse 1917 aasta aprillikuises Peterburis eestlaste demonstratsioonidega, kulmineerus iseseisvuse väljakuulutamisega 24. veebruaril 1918 ning sai tegelikult toimima hakata alles peale Tartu rahulepingut veebruaris 1920.

Nii kestab ka meie omariikluse 100. sünnipäeva tähistamine 16. aprillist 2017 – 2. veebruarini 2020. Just sama kaua kestab ka ühiskingitus “EV100 igas külas”, koondades enda alla EV100 tähistamiseks tehtavaid väärikaimaid kinke ja sündmusi nii külades kui linnades – kõikjal kus on ühtehoidvaid ja tegusaid kogukondi.

Milline on üks väärikas kogukondlik EV100 kingitus ? Eks ikka selline, millest tunnevad rõõmu ja saavad kasu nii oma inimesed kui ka need, kes külla tulevad. Selline, mis ise ning üheskoos, südame ja mõttega tehtud. Oma- ja oma kogukonna näoline, millist teist täpselt samasugust kusagil mujal ei leidu. Nüüd on õige aeg oma kodukohas ühiselt ringi vaadata – kindlasti on siin midagi, mille tegemisest ammu unistatud, mõeldud, millest puudust tuntud. Või ehk on Teie kogukonnas hoopis midagi sellist väärtusliku, mis aegadega kaduma läinud ja nüüd taasavastamist ootab? Nüüd – Eesti 100. sünnipäeval – ongi aeg sellised mõtted ja unistused üles leida, teoks teha, ellu kutsuda. Olgu selleks siis külaväljaku, kiigeplatsi vms rajamine; küla kroonika, näitemängu, kokaraamatu vm kirjutamine; kogukonnale olulisele paigale/hoonele/vms uue elu andmine ja ikka nii edasi – tähtis on, et EV100 ajal loodu/ellu kutsutu/rajatu jääks ja oleks kõigile rõõmuks ka tulevikus, kui sünnipäev seljataga. Tähtis on, et see oleks ise, ühiselt ja südamega tehtud – just nii suur või väike, kui on tegijast kogukond.

Milline on üks väärikas EV100 tähistav sündmus? Eks ikka seda korraldava kogukonna soove ja võimalust mööda – olgu selleks siis piknik, kontsert, simman, eeskavaga pidu, asumiseltsi festival, konverents, spordipidu või midagi hoopis muud. Oluline on, et sellel sündmusel ka Eesti Vabariigi väärikas sünnipäev kajastamist ja tähistamist leiab.

Sellise kingi tegijaid/sündmuse korraldajad kogukonnad liidabki ühte “EV100 igas külas”. Just sellistele kogukondadele kingibki riik tunnustusena “EV100 igas külas”tunnusplaadi: erilise hõbedase metalltahvli, millel on ühiskingiga liitunud küla/asumi/linna nimi ja sealse EV100 tähistava sündmuse kuupäev.

Ühiskingituse “EV100 igas külas” eestvedamise Eestimaa külades on enda kanda võtnud Külaliikumine Kodukant: meie võrgustiku abiga oleme leidnud igasse maakonda koordinaatori, kellelt kohalikud külakogukonnad ühiskingiga liitumiseks nõu ja tuge saavad.

EV100 tähistamine maakogukondades sai sümboolse avalöögi 2017. aasta Maapäeval Vana-Võidus. Sümboolselt tõmbame sellele joone alla 2019. aasta Maapäeval Räpinas.

Eestis on tuhandeid külasid, suuri ja väikeseid, pika ajalooga ja üsna uusigi. Iga küla on oluline, on väärtus, nii sealse kogukonna kui kogu Eesti jaoks. Iga küla on eriline – teist sellist paika, kogukonda ja lugu ei ole kusagil. Leidkem oma kogukonna väärtused ja lood enda ja teiste jaoks üles – just nüüd, kui meie riigi aega mõõdetakse väärika numbriga 100.

 

“EV100 igas külas” üldkoordinaator: Merle Jantson: 5261891, merle@jantson.ee

Lisainfot saate, liitunud kogukonnad, nende kingid ja sündmused leiate ka EV100 kodulehelt:  https://ev100.ee/et/ev100-igas-kulas  

Siit leiate oma maakonna „EV100 igas külas” koordinaatori