Aasta küla 2018

Novembris 2018 läks lahti Eesti Külaliikumise Kodukant algatatud aasta külade väljakuulutamine – juba on aasta küla teada Harjumaal ja Pärnumaal,  Järvamaal, Jõgevamaal, Põlvamaal, Tartumaal ja Valgamaal. Teised maakonnad kuulutavad oma aasta küla välja 2019. aasta hakul ning kõigi kandidaatide  seast kuulutatakse 2019. aastal toimuval Eesti Külade Maapäeval välja Eestimaa aasta küla.

Harjumaal valiti aasta külaks Suursoo küla Rae vallast – külast saab põhjalikumalt lugeda siin.

Pärnumaa aasta küla on Jõesuu küla Tori vallas.  Jõgevamaa aasta küla on Sadala külade piirkond,  Tartumaa aasta küla on Lohkva küla Luunja vallas. Järvamaa aasta küla on Väätsa. Õigupoolest polegi tegu külaga, vaid alevikuga, kuid auhind läks neile ja ümbritsevatele küladele.

Valgamaal viis tiitli Väärt Kodupaik 2018  endaga kaasa Vidrike kogukond Otepää vallast.Põlva ja Kanepi vallapiiriga poolitatud Karilatsi küla kuulutati aga Põlvamaa aasta külaks.

Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liikme Ester Tammise sõnul  on aasta küla valimine igas maakonnas oluline just seetõttu, et külaseltsid hindaksid ise oma võimekust. “Kas seltsi tegevusel on mõju külaelule/külade piirkonnale, kas oleme suutnud siduda põlvkondi läbi ühiste tegemiste ja kooskäimiste, on ehk seltsitegevuses veel ehtsat külaelu hõngu?  Mida saaksime veel ja paremini teha?” loetles Tammis.  “Aasta küla väljavalimisel hinnatakse eelkõige koostööd, kus külaselts pakub tuge ja võimalusi kõigile, samuti seda, et hea tulem saadakse pikema aja jooksul ja see omab ka pikaajalist mõju. Kõik, midatehakse oma kodukoha arengu nimel on väärt tunnustust. Ja nagu hiidlane ütleb: ega enesekiitust saa teiste hooleks jätta. Hakkame aga ise kiitusega pihta!​​”

2019. aastal Eestimaa aasta küla väljakuulutamisega tipnev algatus saab teoks kaheksandat korda. Eestimaa aasta küla valimised toimuvad üle aasta ning iga maakond esitab tiitlile oma aasta küla. 2017. aastal pälvis Eestimaa aasta küla tiitli Läsna-Loobu küla Lääne-Virumaal.